Lenovo od wielu lat ma w swojej ofercie komputery do zadań specjalnych. Idealnym tego przykładem jest Lenovo ThinkPad P72, czyli laptop, będący zaawansowaną technologicznie stacją roboczą, która pod kątem specyfikacji zadowoli najbardziej wymagających inżynierów.
Zastosowanie
Lenovo ThinkPad P72 jest mobilną stacją roboczą. Oznacza to, że na drugi plan schodzi design, jakość dźwięku czy ergonomia. Dla takich urządzeń zdecydowanie ważniejsza jest wydajność w specjalistycznych programach (należy pamiętać, że to nie to samo co wydajność w grach), długość praca na baterii, oraz niezawodność. Stacje robocze wykorzystywane są w każdej gałęzi przemysłu graficznego i inżynierskiego, to na nich projektuje się promy kosmiczne, składa filmy czy projektuje zaawansowane modele trójwymiarowe. Mimo, iż Lenovo ThinkPad P72 jest urządzeniem mobilnym, to ze względu na wymiary (416 mm x 281 mm x 25,9–31 mm) oraz wagę (najlżejsza konfiguracja waży ponad 3,4 kg) nie jest to urządzenie które schowamy do torebki.
Specyfikacja
Mimo iż specyfikacja Lenovo ThinkPad P72 robi wrażenie, to dla większości graczy nic nie powiedzą nazwy konkretnych podzespołów. Procesory z najnowszej serii Xeon czy karta graficzna z serii NVIDIA Quadro to najczęściej poszukiwane podzespoły dla stacji roboczych. Największą zaletą tego urządzenia jest czas pracy na baterii, ten, według producenta może wynosić nawet do 18 godzin. Ogromny jak na urządzenie mobilne ekran o przekątnej 17,3″ występuje w dwóch wersjach. Pierwsza, o rozdzielczości 1080p idealnie sprawdzi się we wszelkich zadaniach inżynierskich i obliczeniowych, pozwalając na wydłużenie pracy na baterii, druga, o rozdzielczości 4k przyda się najbardziej montażystom i grafikom.
Stacje robocze to urządzenia które mają służyć wydajnej pracy. Charakteryzują się wysoką mocą obliczeniową, potężnymi dyskami oraz niezawodnością. Nie są to dobre pozycje jako komputery dla przeciętnego Kowalskiego, dlatego nie sprawdzą się one dobrze jako komputer do użytku codziennego, czy grania.