Zakup ultrabooka – na co zwracać szczególną uwagę?

Osoby, które dużo pracują i bardzo często przemieszczają się po całym mieście i poza nim potrzebują laptopa jak najbardziej lekkiego oraz smukłego. W tej roli doskonale sprawdza się ultrabook, który nie dość, że jest niezwykle mobilny, to na dodatek zapewnia ponadprzeciętnie długi czas pracy na baterii. Taki sprzęt można kupić już za około 4000 zł, choć najlepsze modele na rynku kosztują nawet 10 000 zł.

Specyfikacja techniczna odgrywa kluczową rolę

Osoby, które dużo pracują i bardzo często przemieszczają się po całym mieście i poza nim potrzebują laptopa jak najbardziej lekkiego oraz smukłegoJednym z podstawowych aspektów, jaki trzeba brać pod uwagę przy zakupie ultrabooka jest oczywiście specyfikacja. To od niej bowiem w największej mierze zależy jakość działania sprzętu i komfort jego użytkowania. Jeśli chodzi o procesor, to zdecydowanie najlepiej spisuje się Intel Core i5 lub i7 ósmej generacji, ewentualnie AMD Ryzen 5. Z kolei zalecana ilość pamięci RAM to od 8 do 16 GB (DDR3). Postawmy też na dysk SSD o pojemności 256 albo 512 GB, który jest znacznie szybszy i mniej awaryjny niż tradycyjny dysk talerzowy HDD. Taki zestaw zapewni nam płynne działanie urządzenia, czyli szybkie włączanie się systemu, stron i programów – nawet tych zaawansowanych, np. graficznych. Przykładem nowoczesnego ultrabooka posiadającego takie parametry jest Toshiba Portege X30-F.

Pozostałe istotne elementy

W przypadku ultrabooka duże znaczenie ma także ekran. Idealnie sprawdzi się model z matrycą IPS o matowej powierzchni (Full HD), gwarantujący jasność wystarczającą do pracy w słońcu, dobre kąty widzenia oraz wyraziste i nasycone kolory. Zalecana przekątna to 13,3 cala. W taki ekran jest wyposażony choćby wspomniany już laptop Toshiba Portege X30-F.  Większe konstrukcje są zazwyczaj dużo cięższe i niezbyt mobilne. Oto inne godne uwagi elementy:

  • klawiatura – stabilna i podświetlana, nie może uginać się pod naciskiem i powinna posiadać przyciski funkcyjne
  • zabezpieczenia biometryczne – sprzęt będzie bezpieczniejszy z czytnikiem linii papilarnych lub skanerem tęczówki oka
  • porty i złącza – koniecznie USB 3.0, USB typu C oraz HDMI
  • bateria – zapewniająca pracę przez co najmniej 8 godzin bez konieczności ładowania
  • waga – maksymalnie do 1,5 kg, a najlepiej około 1 kg
  • jakość obudowy – duża odporność na wyginanie, brak skrzypienia, solidne zawiasy.
Business obraz autorstwa senivpetro - www.freepik.com