Zmiana monitora do komputera stacjonarnego nie jest czymś, co robimy często. Z drugiej jednak strony czasami jest to konieczność, ponieważ stary monitor ulegnie jakiemuś uszkodzeniu, bądź też zdarzy się taka sytuacja, że po prostu chcemy mieć coś nowszego. Nie zawsze bowiem rozdzielczość High Definition, bądź jeszcze niższe, będą nas satysfakcjonować w nieskończoność, nic dziwnego więc, że ludzie pragną iść dalej z duchem czasu.
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wybierając monitor do użytku domowego musimy zwrócić uwagę na dwa zasadnicze parametry, którymi jest oczywiście przekątna – czyli wielkość samego ekranu, jak również rozdzielczość wyświetlacza. Przekątna monitora, który będziemy używać w domu, najlepiej by wynosiła pomiędzy 20 a 25 cali. Oczywiście możemy zdecydować się na większą, jeśli będziemy tego chcieli. Rozdzielczość często jest powiązana z przekątną, na przykład monitor Dell o przekątnej 20 cali możemy mieć z High Definiton, ale już wersję 25-calową mamy dostępną jedynie z rozdzielczościami Full HD i większymi.
Dobór rozdzielczości od wielkości
Jasną rzeczą jest, że wybieranie bardzo wysokiej rozdzielczości do małego gabarytowo ekranu nie jest najlepszym pomysłem. Nie wykorzystamy bowiem nigdy potencjału takiego monitora. Nie ma też specjalnie sensu wybierać bardzo dużego ekranu, który ma niską rozdzielczość, bo też nie będzie to najlepiej wyglądało. Na przykład typowy monitor Dell zazwyczaj dostępny jest przynajmniej z dwoma rozdzielczościami i są one już przez producenta dość dobrze dopasowane do jego przekątnej. Ale inni producenci czasami udostępniają na przykład rozdzielczość Ultra HD do monitora o przekątnej 17 cali, a to jest już dość mało i nie da się tej rozdzielczości w 100% wykorzystać.