HP ProBook 650 – biznesowy średniak

HP ProBook 650 jest laptopem klasy średniej o zastosowaniu biznesowym. Jego cena za nowy egzemplarz oscyluje w okół 4000 zł. Czy laptop spełni wymogi jakie stawiane są przed biznesowym laptopem? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Obudowa

HP ProBook 650 jest laptopem klasy średniej o zastosowaniu biznesowym

Autor zdjęcia: pixabay.com

Design ProBoka 650 symbolizuje klasę. W obudowie laptopa nie zauważymy żadnych elementów próbujących dodać pazurka w ogólnym odbiorze laptopa. Elementy w okół klawiatury są koloru srebrnego, a pozostałe części obudowy są czarne. Patrząc na zdjęcie w błąd może nas wprowadzić srebrny kolor, który na pierwszy rzut oka przypominać może aluminium – nic bardziej mylnego. Cała obudowa laptopa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a szkoda, bo laptopy klasy biznesowej powinny odznaczać się dużą odpornością na zewnętrzne uszkodzenia ze względu na częste przenoszenie i podróżowanie z laptopem. Gdyby Obudowa ProBoka 650 była choć w części stworzona z aluminium, jego wrażliwość na zewnętrzne wypadki na pewno by zmalała.

Złącza dostępne w laptopie

Krótko o dostępnych portach w laptopie:

 • gniazdo zasilania
 • LAN
 • 5 portów 3 USB 3.0
 • czytnik kart pamięci
 • napęd optyczny (DVD)
 • czytnik Smart Card
 • gniazdo audio
 • DisplayPort, VGA
 • gniazdo blokady Kensingtona
 • port szeregowy z tyłu laptopa
 • port dokowania na spodzie obudowy.

Obraz i sprzęt

Pisząc o ProBooku 650 należy wspomnieć o podświetlanej klawiaturze, dzięki której pisanie w ciemności nie sprawia trudności, a efekt wizualny sprawia, że na laptopa patrzy się z przyjemnością. Jednak nie wszystkie egzemplarze zostały w nią wyposażone. W laptopie została zastosowana matowa matryca o przekątnej 15,6 cala przy rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Zależnie od wersji laptop może być wyposażony w wyświetlacz Full HD. Za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana karta graficzna procesora intel o której mowa poniżej. Grafika ta wystarcza do zastosowań biurowych, oglądania filmów w jakości Full HD przy nawet 60 klatkach na sekundę, jednak jeżeli poszukujesz laptopa do grania w gry, ten ewidentnie nie spełni Twoich oczekiwań, ze względu na właśnie małą moc obliczeniową zintegrowanej karty graficznej. Tak jak podświetlane klawisze, rozdzielczość matrycy do wyboru mamy również 2 procesory w które laptop może zostać wyposażony. Mowa tutaj o procesorach intel i3 oraz i5. Obie jednostki dysponują względnie poprawną mocą aby obsługiwać zastosowania w biznesowych laptopach. Jednak przy pracy ma wielu kartach, na których włączone są elementy flash, odtwarzany jest film na youtube itp. Laptop wyposażony w procesor i3 ewidentnie zwalnia powodując lekki dyskomfort. Jeżeli więc korzystasz z wielu aplikacji na raz, lubisz pracować na wielu otwartych kartach w przeglądarce warto było by rozważyć dopłatę do procesora i5. Ostatnim ważnym parametrem wartym wymienienia jest ilość pamięci ram. Występuje ona w dwóch różnych wariantach 4gb i 8gb. Ta pierwsza to na dzisiejsze standardy stanowczo za mało, zwłaszcza, że z pamięci ram korzystać będzie karta graficzna.

Werdykt

HP ProBook 650 jest laptopem przystosowanym tylko i wyłącznie do zastosowań biurowych. Jeżeli szukasz laptopa do tych właśnie zastosowań HP ProBook 650 nie zawiedzie Cię, ale również nie sprawi, że będziesz wniebowzięty.